TOPlist
 
 

Čištění šperků

POZLACENÉ VÝROBKY


Ve vyjímečných případech se může stát, že zlato změní barvu do tmavě hnědé. Může se tak stát u pozlacených řetízků a náramků i u pozlaceného stříbra. Nejedná se o korozi povrchu či jinou výrobní vadu, která se projevuje odlupováním zlata či drobnými tečkami na povrchu, ale o běžnou chemickou reakci. Při výrobě zlacených šperků je použito i jisté množství stříbra. Vlivem působení určitého druhu potu může dojít k reakci mezi mezi stříbrem a okolím. Podobně jako u stříbrných šperků pak dojde ke změně barvy - ztmavnutí. Náprava je opět velice snadná - stačí výrobek na 5-10 vteřin ponořit do čističe stříbra, po té důkladně opláchnout a vysušit. Na závěr je možné výrobek ještě přeleštit, aby se mu vrátil jeho dokonalý lesk.


Pozlacené šperky se prosím nepokoušejte čistit jinou metodou. Může dojít k poškrábání povrchu a nevratnému poškození zlaté vrstvy. V případě, že si nejste jisti jak výrobek vyčistit, pošlete nám jej.


POSTŘÍBŘENÉ/STŘÍBRNÉ VÝROBKY


Zejména v letních měsících, kdy lze očekávat u zákazníků zvýšené vylučování potu, je třeba více dbát několika pravidel, jak udržet v plném lesku a kráse výrobky ze stříbra či postříbřené. Vlivem působení lidského potu, ve kterém jsou obsaženy stopové prvky síry a dalších látek, dochází u šperků se stříbrným povrchem k vytváření oxidů, které mají negativní estetický vliv. Lidově řečeno, stříbro nabíhá do tmavých odstínů. Naštěstí je náprava velmi snadná. Stačí šperk ponořit do čističe stříbra a poté přeleštit speciální utěrkou na šperky. Aby se situace po čase neopakovala, je dobré šperk pravidelně umývat - stačí jej neodkládat při koupeli či sprchování a při mytí krku namydlit i řetízek a důkladně jej opláchnout.


Černání stříbra je přirozený chemický jev, kterému nelze zabránit a u některých jedinců může být více intenzivní než u jiných. Pravidelným čištěním však lze šperk udržet v perfektním stavu. V případě, že nemáte čistič stříbra, můžeme vřele doporučit také trošku modernizované recepty našich babiček.

Obecně lze šperky velmi dobře vyčistit starším zubním kartáčkem a pastou - co nejobyčejnější bílou (nikoliv ty moderní „zázraky").

Další metodou je nanést trošku jemného tekutého písku na nádobí na hadřík a šperk několikrát přetřít. Osvědčil se nám tekutý Cif Cream. Pozor na příliš hrubé čistící písky (Real apod.)

Osvědčila se i stará, ale velmi účinná metoda. Do kastrůlku nasypte prášek do pečiva, přidejte kousek hliníku (stará lžička, alobal apod.) a zalijte horkou vodou. Nechte krátce projít varem. Poté přeleštěte.


ŠPERKY Z NEREZOVÉ OCELI


Tyto šperky jsou velice odolné. Stačí je občas lehce přeleštit vatičkou či tekutým prostředkem Cif Cream a opláchnout.

Pozor u magnetických náramků s kameny! Neexistuje jiný technologický způsob jak kameny na nerezovou ocel přichytit než je lepení. Působení teplé vody může uvolnit lepidlo, které drží kamínky a magnety a ty mohou odpadnout. Při koupeli, mytí nádobí apod. náramky prosím odkládejte!

Samotné kameny jsou také křehké a při nešetrném zacházení může dojít k jejich rozlomení apod. Odklád

ŠPERKY Z HEMATITU


Zde platí obecné pravidlo, šperky nenamáčet a nevystavovat vlhku a vyššímu teplu. Samotnému hematitu to nevadí, ale může dojít k narušení nosné gumičky (silikonu), která ztratí pružnost a může se přetrhnout.


 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one